1. Zakładasz firmę jednoosobową lub aktualizujesz dane – nie zapomnij o złożeniu wniosku CEIDG-1 na stronie CENTRALNA EWIDENCJA I INFORMACJA O DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ  lub informacje na stronach ZUS:
  1. Jeśli będziesz podatnikiem czynnym VAT lub aktualizujesz dane w tym obszarze składasz VAT-R
  2. Jeśli będziesz podatnikiem Akcyzy lub aktualizujesz dane w tym obszarze składasz AKC-R
   UWAGA: Złożenie wniosku poprzez Bank nie zwalnia z konieczności dokonania aktualizacji w systemie CEIDG np. w zakresie numerów bankowych w celu ich ujawnienia na Białej Liście Podatników


 2. Zakładasz firmę, dokonujesz zmiany formy prawnej lub innej aktualizacji firmy posiadającej osobowość prawną (Sp. z o.o.; Sp. Komandytowe, Sp. jawne) – oprócz złożenia wniosku do Sądu pamiętaj o:
  1. Aktualizacji w US NIP-8 (aktualizacja danych w US w tym kont bankowych)
  2. Aktualizacji VAT-R (jeśli jesteś podatnikiem VAT)
  3. Aktualizacji AKC-R (jeśli jesteś podatnikiem akcyzowym)
  4. Wniosek wpis do rejestru podmiotów przywożących do URE – jeśli podlegasz pod SENT
  5. Aktualizacja ZUS https://www.zus.pl/firmy/zmiana/korekta-danych/zmiana/korekta-danych-spolki-krs-
   UWAGA
   : Teoretycznie zgłoszenie zmiany w zakresie US i ZUS powinno być realizowane wyłącznie poprzez aktualizacje w Sądzie Rejestrowym oraz poprzez złożenie NIP-8. Niestety nieraz praktyka wskazuje że konieczne jest złożenie odrębnie dokumentów w ZUS.


 3. Przywozisz samochód osobowy lub inny pojazd z terytorium Unii Europejskiej pamiętaj o złożeniu deklaracji uproszczonej AKC-U/S 

 4. Sprowadzasz z zagranicy towary w celach handlowych podlagające obowiązkowi podatkowemu w akcyzie pamiętaj o złożeniu:
  1. Przed wprowadzeniem produktów Zgłoszeniu o Planowanym Nabyciu oraz dokonaniu innych czynności związanych z tym obowiązkiem
  2. Złożenie deklaracji AKC-U/A po sprowadzeniu produktów

 5. Chcesz sprawdzić jaki masz numer mikrorachunku, na który musisz wpłacać od 1 stycznia 2020 podatki dochodowe (PIT/CIT) i VAT. Generator mikrorachunku podatkowego.

 6. Zanim dokonasz płatności na rzecz kontrahenta sprawdź czy jego rachunek bankowy widnieje na Liście MF. W przeciwnym razie nie masz prawa do odliczenia VAT i zaliczenia wydatku w koszty podatkowe. Wykaz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT  

 7. Nabywasz i sprzedajesz towary i usługi wewnątrzwspólnotowo – przed dokonaniem transakcji sprawdź czy kontrahent posiada numer VAT UE. Potwierdzenie numeru VAT (VIES)

Jeśli możemy Ci pomóc skontaktuj się z Nami!