W ostatnim czasie odnotowujemy olbrzymią ilość pytań w zakresie zmian form opodatkowania od 1 stycznia 2022, w tym wyborze pomiędzy: zasadami ogólnymi, podatkiem liniowym, ryczałtem czy też karta podatkową.
Niestety ustawodawca pozostawił bardzo mało czasu na podjęcie decyzji, choć można odnotować, że stara się przekonać podatników do prostych form jakimi są ryczałty. Dlaczego? Jak nie wiadomo o co chodzi chodzi o kasę – ta forma zmniejsza koszty administracji skarbowej, gdyż jest „prosta” – procent od przychodu.
Z niepokojem obserwujemy też ruchy które wykonują podatnicy, przekształcający swoje firmy z ryczałtu na kartę podatkową – otrzymujemy takie sygnały. Mamy wątpliwości co do zgodności z przepisami takich działań a już nie mamy wątpliwości że mogą one być podciągnięte pod „optymalizację podatkową” a co za tym idzie podlegają raportowaniu MDR także (dla przypomnienia) przez biura rachunkowe.
W prezentacji umieszczonej na FB i Linkedin przedstawiamy najważniejsze zmiany w ryczałcie i karcie podatkowej obowiązujące od 1 stycznia 2022.
W najbliższych dniach przedstawimy też zmiany w innych obszarach wynikające z Polskiego Ładu.
Niestety dla przedsiębiorców mamy jedną informację „lepiej już było” 🙁 i nie chodzi o to że wszystkie nowe rozwiązania są złe, tylko ich forma i jakość będzie rodziła wiele problemów dla przeważającej większości przedsiębiorców.
Jeśli potrzebujecie pomocy kompleksowej pomocy jesteśmy do dyspozycji.
Kategorie: Aktualności