Podpisujesz dokumenty w PUESC-2 przychodem z PIT?

UWAGA !! Po kolejnej aktualizacji możesz mieć problem.

PUESC-2  co chwile zaskakuje nowymi problemami, a to znika historia składanych dokumentów, a to wprowadzane aktualizacje wymagają nadawania określonego numeru dokumentu, żeby po chwili przy kolejnej aktualizacji wprowadzić zasadę automatycznej numeracji niektórych dokumentów.

Kolejna aktualizacja wprowadziła obecnie problem dla niektórych klientów, którzy nie posiadają klucza certyfikowanego.

Do tej pory można było dokonywać podpisu wysyłanych dokumentów weryfikując osobę składającą poprzez podanie następujących danych:

  • numer NIP/PESEL – taki sam jak na deklaracji z 2019 roku
  • Imię i Nazwisko
  • Data Urodzenia
  • Kwota Przychodu.

Ta metoda pozwalała na złożenie podpisu nie tylko przedsiębiorcy ale również osobie umocowanej, gdyż wszystkie w/w informacje można było dowolnie zmieniać.

Co się stało po aktualizacji? Obecnie składając np. deklarację AKC w imieniu firmy wpisywany jest NIP, i ten własnie NIP przenosi się na poziom “podpisu” w pierwszej pozycji “numer NIP/PESEL”.

Nie jest to obecnie pole edytowalne!

Jakie to rodzi konsekwencje?

  • Tą metodą nie może podpisać deklaracji pełnomocnik ani wspólnik Spółki
  • Tą metodą nie podpisze również deklaracji osoba która prowadzi jednoosobową działalność, ale deklarację PIT za 2019 składała jako osoba fizyczna (np. rozliczając się z małżonkiem), gdyż numer NIP (narzucony) nie zweryfikuje się z PITem i przychodem za 2019 rok. A przecież nie trudno sobie wyobrazić, że ktoś 2 lata temu mógł nie prowadzić firmy!

Nie wiem kto jest pomysłodawcą takich rozwiązań, utrudnień i permanentnych aktualizacji ale KAS – OPANUJCIE SIĘ!!! Mając taki burdel i ciągłe zmiany chyba lepiej zalecać klientom prowadzenie działalności w szarej strefie !!

MIELIŚCIE PÓŁ ROKU NA DOSTOSOWANIE SYSTEMÓW I NIE ZROBILIŚCIE NIC! A TERAZ MAMY DOŚWIADCZENIA NA ŻYWYM ORGANIZMIE!

Jakie rozwiązanie pozostaje klientom? poszukać firmy lub pełnomocnika który może podpisać kluczem certyfikowanym lub szybko o niego wystąpić….. i….. niestety nie będzie po kłopocie!

Instalacja java 32 bit, konfiguracja do systemu KAS to kolejna droga przez mękę … nie wiem komu to ma służyć ale na pewno nie biznesowi!

Jeśli mogę Państwu jakoś pomóc pozostajemy do dyspozycji.

Kategorie: Aktualności